Koule plněné Losos, Hmyz a řasy - Ø 35 mm - 250 g
Kód: 308Detailní popis produktu
Koule plněné Losos, Hmyz a řasy - Ø 35 mm
- Složení směsi: Syrové maso z larev mouchy Bráněnky, Syrové maso z Arktického lososa, Celozrnná rýžová mouka a mouka z loupané pohanky, Hovězí vločkovaný kolagen (český patentovaný produkt), Hovězí škvarková moučka, Hmyzí moučka z larev Bráněnky, hmyzí a rybí tuk, Pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky, moučka z vaječných skořápek, sušená vejce, konopná moučka, játrový protein, jablečná dřeň, hnědá mořská řasa Kelp, inaktivované kvasnice - probiotikum pro zlepšení trávení a zvýšení imunity organizmu.
Celkem máme ve směsi: 82 % živočišných surovin - včetně hmyzího a rybího masa, kvasnic a tuku. Pouze 10 % extrudovaných rostlinných surovin - rýže a pohanka, 4 % konopné a jablečné moučky a 4 % doplňkových surovin.
- Obsah přirozených živin: Hrubý protein - 29 %, Tuk - 18 %, Vláknina - 4 %, Sacharidy - 1,3 %, Škrob - 6 %, Popel - 9 %, Vlhkost - 18 %.
Vitamíny v 1 kg směsi - jen ze surovin: A - 112 mj., B1 - 8 mg, B2 - 5,8 mg, B3 Niacin - 36 mg, B6 - 10 mg, B12 - 18 mcg, B8 Cholin - 240 mg, Beta karoten - 18 mg, C - 24 mg,, D3 - 15 mj., E - 19 mg, Biotin vit. H - 0,3 mg, K - 0,4 mg.
Minerální látky v 1 kg směsi - jen ze surovin: Ca - 2 %, P - 0,9 %, Hořčík - 390 mg, NaCl - 0,18 %., Cu - 5,5 mg, Fe - 139 mg, Zn - 22 mg, Se - 0,2 mg, Jód - 6 mg.
Energetická hodnota: 15 MJ / kg = 3585 kcal / kg
- Poznámka: Sacharidy pochází z ovoce a zeleniny, jde tedy o jednoduché cukry - fruktózu a glukózu, které jsou pro psa přijatelné. Popel je krmivářská hodnota a jde o označení zbytku při spálení jednotky směsi. Je to nespalitelný podíl a jde o minerální látky. ( Nejde o popel přidaný do krmiva, jak je to mezi laickou veřejností v povědomí ! )
Nepoužívají se rostlinné suroviny s obsahem lepku - pšenice, ječmen, oves, aj. Jde tedy o plně bezlepkovou směs. Nepoužívá se do této směsi ani kukuřici. Pouze rýži, pohanku, ovoce, konopí a řasy. Nepoužívá se ani drůbeží moučku a tuk.
Vitamíny - jsou přirozené, jen ze surovin - převážně z tzv. superpotravin ( řasy, kvasnice, vejce, klíčky, aj. ). Nepřidává se syntetické Premixy vitamínů a minerálů, takže nehrozí psovi předávkování některými živinami.
- Charakteristika krmiva: Tento typ měkkého krmiva je unikátní ve své technologické přípravě, kterou asi ještě nikdo jiný z výrobců v ČR nepoužívá. Suroviny jsou předem v několika fázích různě předpřipraveny, např. extruzí, máčením, vařením, atd. Poté jsou co možná nejvíce zbaveny vody a postupně přidávány do míchacího zařízení spolu s tukem o dané hustotě tak, aby se všechny vrstvy dobře promísily, tuk se nevsákl, ale dostal jen do prostoru mezi zrnka surovin a vzniklo tak bezvodé, trvale měkké těsto, které se snadno nevysouší. Při tvarování koule na speciálním inkrustačním stroji je její střed naplněn ještě gelovou směsí hydolyzovaných jater a arktického krilu. Tímto postupem přípravy získá celá směs opravdu neodolatelnou vůni a chuť pro psa.
Směs je hrubě mletá pro kvalitní funkci peristaltiky střev, má měkkou až tužší konzistenci a je tvarovaná do koulí o průměru 35 mm. Krmivo není chemicky konzervováno, dochucováno zvýrazňovači chuti, přibarvováno ani aromatizováno, jak je celkem běžné u průmyslově vyráběných krmiv pro psy. Hotová směs má tmavě hnědou barvu, koule mají mastný vzhled a intenzivní živočišnou vůni po použitých masových surovinách.
Hmyzí maso a moučka tvoří významnou část živočišných surovin v tomto speciálním měkkém krmivu pro psy. Je to v současné dobé velmi populární surovina ve výživě zvířat. Jde o čerstvé a sušené mleté maso z larev mouchy Bráněnky. Bráněnka (Hermetia illucens) je moucha z řádu dvoukřídlých (Diptera) z rodu Stratiomyidae. Pochází z tropických, subtropických a teplých oblastí Ameriky. Díky rozvoji mezinárodní dopravy je nyní rozšířena v tropických a subtropických teplých oblastech většiny světa. Dospělá moucha má černé zbarvení a je 15 - 20 mm dlouhá. Larva může dosáhnout až 27 mm délky, 6 mm šířky a hmotnosti až 220 mg. Má jednotvárnou, béžovou barvu. Larvy se dokáží velmi rychle krmit, přijímají až 500 mg čerstvé hmoty na larvu denně! Živí se širokou škálou rozkládajícího se organického materiálu jako je hnijící ovoce a zelenina, rybí vnitřnosti, zvířecí podestýlka, exkrementy, aj. Larvy se tak mohou chovat na substrátech jako je podestýlka z chovu drůbeže, odpady ze zeleniny, bioplynový digestát, restaurační odpad, hnůj z chovu hospodářských zvířat a další jakékoliv organické odpady při zpracování potravin, krmiv, plodin, aj. Bráněnka je extrémně odolný druh, který se dokáže vypořádat i s nepříznivými podmínkami jako je sucho, nedostatek potravy nebo kyslíkové deficity. Velkou výhodou bráněnky oproti ostatním druhům hmyzu pro produkci biomasy je fakt, že dospělci nepřijímají potravu, a proto nevyžadují zvláštní péči a nejsou potenciálními přenašeči chorob. Na druhou stranu má chov bráněnek v našich podmínkách tu nevýhodu, že pro biodegradaci požaduje teplé prostředí, což je náročné na energie. Další nevýhodou je také délka životního cyklu, která se může pohybovat od několika týdnů až do několika měsíců, což závisí na teplotě, kvalitě a množství potravy.
Hmyzí bílkovina obsahuje veškeré aminokyseliny, které jsou pro výživu psů zásadní a může se vzhledem k míře stravitelnosti bez problémů srovnat s klasickým zdroji bílkovin, jako je maso teplokrevných zvířat nebo ryb. Kromě toho platí, že hmyzí protein je hypoalergenní a velmi dobře stravitelný.
Hmyzí tuk, který se používá k tukování směsi, je v přirozené kvalitě, bez chemické rafinace a je stabilizován vitamínem E ( Tokoferol ) přímo od výrobce. Získává se také z těl larev mouchy Bráněnky, a to lisováním za studena, bez předehřevu masové hmoty. Takže jde o velmi kvalitní a přirozenou surovinu.
Minimální hodnoty škrobu dosahujeme nejen specifickou technologií při zpracování směsi, kdy ho ani není potřeba pro její pojivost, ale také použitím vhodných rostlinných surovin, např. sušené ovocné dřeně, pšeničných klíčků, pohanky, celozrnné rýže, konopné moučky, aj. Škrob není pro psy zrovna přínosem ve výživě. Nepoužívají se ani suroviny s obsahem lepku - pšenice, ječmen, oves, žito, aj.
Přirozený obsah vlákniny pocházející z mořských řas, konopí, ovocné a zeleninové dřeně, zajistí intenzívní trávení ve střevě, tzn., že nedochází ke snížení peristaltiky střev - jejich pohybu a k usazování zbytků potravy na střevních stěnách. U velmi jemně mletých, průmyslových směsí navíc s nedostatkem vlákniny pak dochází postupně k zanášení mikroklků - drobné výběžky na stěně tenkého střeva, které zvyšují povrch střevní stěny a tím i schopnost vstřebávání živin z potravy. Zbytky krmiva mezi mikroklky kvasí, stěna střev je málo prostupná pro potřebné živiny a z kvasných i hnilobných procesů se do organismu uvolňují škodlivé látky způsobující různé typy, mnohdy těžko definovatelných potravních alergií - svědivost kůže, drobné záněty sliznic a kůže, zvýšené línání srsti, vytváření lysin, aj. Přitom mnohdy stačí jen změnit stávající krmivo za jiné, s hrubou konzistencí, s vyšším procentem vlákniny a dostatkem kvalitního rybího tuku.
Některé živočišné i rostlinné suroviny, které jsou v naší směsi, nelze v průmyslové velkovýrobě vůbec použít pro jejich nezpracovatelnost v automatizovaných technologiích, protože by zalepily dopravní cesty - např. čerstvá jablečná či zeleninová dřeň, syrové rybí a hmyzí maso, vysoký podíl tuku aplikovaný přímo do směsi a ne nástřikem na povrch, aj. Směs s těmito surovinami se musí míchat pozvolna za určitých podmínek a s notnou dávkou ruční práce. Proto je složení našeho krmiva ojedinělé na českém trhu.
Upozornění: Měkké krmivo ve tvaru koule je díky vysokému obsahu živočišných surovin a velmi nízkému obsahu škrobu poměrně křehké a při nešetrném zacházení při dopravě může docházet k jeho poškození. I rozbitá koule se však dá pro psa použít jako krmivo. Není to již tak komfortní pro zákazníka, ale nechceme zbytečně zvyšovat cenu drahými obaly z kartonových krabic nebo snižovat kvalitu výrobku přídavkem ztužovadel a škrobu pro jeho vyšší pevnost. Přesto se ale dále pracuje na vývoji tužší, odolnější stěny při zachování původních surovin a živin.
- Možnosti použití: Díky měkké konzistenci výrobku, většímu průměru 35 mm a jeho vynikající chutnosti, je krmivo ideální pro psy středních a velkých plemen, s různými problémy příjmu potravy. Může jít především o staré a nemocné psy, psy s bolestivostí zubů, psy ve stresu nebo s jakoukoliv další příčinou, kdy pes nežere tuhé krmivo nebo prostě jen nechce žrát. Díky výživové celistvosti ( holistice ) receptury je krmivo vhodné pro psy všech kategorií, od mladého až po pokročilý seniorský věk. Samozřejmě je toto krmivo vhodné i pro naprosto zdravé psy, jejichž chovatelé kladou důraz na dobrou kvalitu výživy. U nich ale doporučuji kombinovat s tvrdou stravou ( granule ) nebo tvrdými doplňky stravy, pro správnou funkci zubů. Krmivo je vhodné i pro malá plemena, ale musí se jim koule rozlomit na menší kusy.
Hmyzí protein může být zkrmován i psům s těmito problémy:
- Alergiemi na běžné průmyslové krmivo.
- Chronický zánět střev.
- Nedostatečná funkce ledvin.
- Močové kameny.
Pro velmi staré nebo nemocné psy je třeba krmivo odzkoušet, jak na něj reagují, hodně u nich záleží na kondici a plemeni. To samé platí i pro málo aktivní psy a mini plemena nezvyklá na pohyb a masitou stravu. Naše krmivo obsahuje vyšší podíl živočišných surovin, je třeba ho proto odzkoušet, zda jej takovýto pes dobře napoprvé tráví.
Přechod na nové krmivo: U některých psů může chvíli trvat, než si na tento specifický typ krmiva zvyknou a může je postihnout v prvních dnech průjem ( mikroflora střev se musí adaptovat na nové složení krmiva ). Jde většinou o psy stabilně krmené průmyslovými krmivy a bez pravidelnějšího příjmu masa. Pak doporučujeme pozvolný přechod, tzn. míchat naše krmivo v prvních cca 3 dnech s původně krmeným krmivem a to v poměru 1 : 1. U psů krmených pestrou stravou a masem k tomuto nedochází.
- Dávkování a množství krmiva: To je pro každého psa velmi individuální. Nelze striktně stanovit tabulkovou hodnotu množství krmiva, kterou má pes sežrat za den. Každý pes má vlastní, specifický metabolismus a tím také jiné nároky na výživu, a to i podle fyzického zatížení, ročního období, rychlosti vlastního metabolismu, stáří, atd. Doporučuji proto krmit tak, jak pes potřebuje a neřídit se jen tabulkami, ty slouží pouze jako orientační údaj.
Orientační potřeba měkkého krmiva pro psa: Obecně lze doporučit u větších psů 20 - 22 g měkkého krmiva / kg váhy psa / den. Hmotnost 1 koule je cca 28 - 30 g. Upravte si ale dávkování dle individuálních potřeb psa a nedržte se jen tabulek! Pokud tolik nesežere - uberte, pokud hledá dál co by snědl - trochu přidejte. U velmi žravých a nenasytných psů doporučuji přidat ke krmivu zeleninu, rýži či těstoviny a tak zvýšit objem stravy, ale bez vysoké energetické hodnoty.
- Doporučená doba spotřeby a skladování - Berte naše krmivo jako směs přírodních produktů, která není chemicky konzervována, ale konzervace je pouze tím, že směs obsahuje minimum vody. Sice máme zkušenosti, že při správném skladování měkké krmivo vydrží i delší dobu, než zde uvádíme, ale žádné nekonzervované surovině dlouhá skladovatelnost neprospívá.
Proto ideální spotřebu tohoto krmiva doporučuji obecně do 60 dnů od nákupu - skladováno ideálně do 18 °C. V zimním období, při skladování v nevytápěné místnosti spotřebujte do 90 dnů. V letním horkém období nejlépe do 30 dnů od nákupu - při skladování nad 22 °C. Tak bude krmivo čerstvé a hlavně pro psa chutné!
Skladování: Uchovávejte v chladu, v temnu a pokud můžete, tak v prodyšných obalech - ideálně papírový. Dlouhodobě nedoporučuji skladování v PVC obalech ( igelitový sáček, taška, PVC pytel, PVC sud, aj. ). Je u nich riziko kondenzace vody na stěnách obalu díky kolísání okolní teploty, tím zvlhnutí a následné zaplísnění. V uzavřených PVC obalech se v létě také zvyšuje teplota a může dojít k zapaření krmiva. Zapařené krmivo poznáte snadno, pes se jej ani nedotkne.
Obaly s krmivem mějte na teplo nevodivé podložce - paleta, karton, dřevo, ne na holém betonu, dlažbě či kovu, opět hrozí zaplísnění ve stykové části s takovýmto povrchem, který vede dobře teplotu a ta se často mění a tím se kondenzuje uvnitř obalu voda !
V letním horkém období ( nad 22 °C ), pokud nemáte chladnou místnost s teplotou do cca 20 °C, doporučuji spotřebovat nejlépe do 30 dnů, nebo nadbytek zamrazit. A rozhodně nemít krmivo v uzavřených PVC obalech - hrozí, že se při tak vysoké teplotě zapaří.
V zimním období nechte krmivo v nevytápěné místnosti ( garáž, zastíněná veranda, průjezd, dílna, aj. ), vydrží pak mnohem déle, doba spotřeby se tak prodlouží až na 3 - 4 měsíce - při teplotě do 10 °C.
- Dobrá rada: Měkké krmivo můžete pro dlouhodobé skladování také zamrazit. Rozdělte si jej do sáčků dle potřeby na díly a ty postupně rozmrazujte. Při rozmrazování ale pozor na kondenzovanou vodu vznikající uvnitř PVC obalu na stěnách, dalším skladováním v teple by rychle mohlo krmivo začít plesnivět! Proto jej rozmrazujte raději vytažené z PVC obalu, rozprostřené např. v kartonové krabici či na přepravce na ovoce a zeleninu - ta je ideální.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Psi |
---|---|
Hmotnost: | 0.25 kg |